Tipy na úspory energie a emisí

V menu výše si vyberte téma úspor. A pak už je to jednoduché! Kdykoliv v průběhu dne (týdne, roku…). A ať žijete kdekoliv. A vlastně i v jakémkoliv věku můžeš nebo můžete (pro dříve narozené s úctou k Vašemu věku) sledovat a snižovat svojí uhlíkovou stopu. A tím i šetřit energii, finance, přírodu....

Aby náměty a rady byly praktické a využitelné co nejvíc, je řada z nich zaměřena na naše každodenní spotřební, dopravní a další volby. Prostě na činnosti, které se pravidelně opakují. Protože třeba pořídit si vlastní bydlení v pasivním domě, což je v dlouhodobém horizontu jeden z nejúčinnějších prostředků úspor, je volba, kterou můžeme učinit obvykle jen jednou v životě (když jsou okolnosti příznivé) a taková možnost je pro nás dostupná.

Dobrá zpráva je, že existuje řada jednoduchých a finančně nenáročných příležitostí k úsporám energie a snižování uhlíkové stopy. Díky tomu může snižovat a šetřit úplně každý! Stačí změnit některý z mnoha návyků, kterými si zjednodušujeme (někdy ale i komplikujeme) každodenní život. A činnosti často opakované, třeba i každý den, mohou ve výsledku přinést dopad stejný nebo i vyšší, než jednorázová investice do úsporného bydlení, energeticky šetrných spotřebičů apod.

Energie a klima spolu významně souvisí. Téměř 60 % skleníkových plynů v ČR pochází právě z energetiky. Proto je potřeba hledat úspory právě zde. A navíc (abychom Ti dodali odvahu i vědomí souvislostí) nejde jen o ochranu klimatu. Pro náš život a životní prostředí tyto úspory a změny spotřebního stylu mohou znamenat i další přínosy. Pří výrobě elektřiny, spalovacích procesech v dopravě i při průmyslové produkci se do ovzduší a vody uvolňuje řada škodlivých látek. Zejména dopravou se do ovzduší dostává řada polutantů, které vůbec neprospívají plicím (našim, ani těm planetárním) a životu celkově. A pokud změníš třeba své dopravní návyky ve prospěch aktivního pohybu nebo upravíš jídelníček, můžeš pocítit i přímý dopad na tělesnou kondici a zdraví.

Náhodně vybrané tipy:

Létáte každý rok? Zkuste to jinak!

Letecká doprava je z pohledu dopadu na klima tím nejhorším dopravním prostředkem. Hlavním problémem jsou emise skleníkových plynů, které navíc negativně působí i na další složky životního prostředí. Emise na osobokilometr jsou nejčastěji několikrát vyšší, než pokud cestuješ autem. A s dalšími druhy veřejné dopravy vychází srovnání ještě hůře - například oproti autobusu je stopa letu v rámci Evropy 6x vyšší. U spotřebované energie (kWh) se oproti autobusu jedná přibližně o pětinásobek.

Klasickou úspornou radou je namířit si to v létě prostě po vlastech českých či za atraktivitami středoevropského regionu, kterých je rovněž nepřeberné množství. I takový Balaton nebo maďarské termály, přestože moře nenahradí, mohou být zajímavým koupacím cílem pro dovolenou u vody s nádechem exotiky nebo alespoň cizích krajů a zvyků. Prostě alespoň občas se letecká dovolená u moře nebo v dalekých destinacích dá zaměnit za rovněž nevšední, zajímavou a klimaticky příznivější dovolenou v dosahu silniční dopravy.

I tak je ale jasné, že ne všude se dá dojet po souši, nebo by to zabralo neúměrné množství času. Přesto se například v případě nejčastější dovolené u moře na jihu Evropy můžeme poohlédnout po alternativách. Zejména je možné zvážit cestu vlakem v lůžkovém nebo lehátkovém voze. Kdo tuto variantu vyzkoušel, asi potvrdí, že takové cestování kromě prostorového komfortu má v sobě kus romantiky i dobrodružství. A to milují také či zejména děti. Ovšem i dorazit do cíle po ránu či dopoledne příjemně odpočatí díky noclehu na lůžku "v pojízdném vlakopokoji" je příjemný i neobvyklý začátek dovolené. Navíc zde zážitky začínají už samotnou cestou krajinou odvíjející se přes několik zemí za oknem kupé. Letecká doprava produkuje při stejné uražené vzdálenosti zpravidla několikanásobně vyšší emise skleníkových plynů, než doprava autem. Při cestě průměrným benzínovým autem (spotřeba 7l/100 km) a při obsazení auta pouze řidičem může být rozdíl "jen" v desítkách procent. Ale pokud se stejným autem vydá na dovolenou k moři na jih Evropy čtyřčlenná rodina, uhlíková stopa letu bude oproti cestě autem zhruba pětinásobná!

Letecká doprava produkuje při stejné uražené vzdálenosti zpravidla několikanásobně vyšší emise skleníkových plynů, než doprava autem. Při cestě průměrným benzínovým autem (spotřeba 7l/100 km) a při obsazení auta pouze řidičem může být rozdíl "jen" v desítkách procent. Ale pokud se stejným autem vydá na dovolenou k moři na jih Evropy čtyřčlenná rodina, uhlíková stopa letu bude oproti cestě autem zhruba pětinásobná!

Úspory elektřiny – základní tipy

V běžné domácnosti je elektřina „zodpovědná“ za rozhodující část spotřeby energie (mimo energii potřebnou k vytápění, které není elektrické). Přitom nemalou část spotřeby můžeme ovlivnit jednoduše svým chováním. A když už si úspornější provoz domácnosti zaběhneme, tak se pak bude elektřina šetřit vlastně už sama! Zde je pár základních rad:
  • Nesvítit (nehrát, nenechat puštěnou TV…) v místnostech, kde nepobýváte! Osvědčená rada z časů našich babiček, ale stále velmi účinná :-)
  • Pro osvětlení využívat hlavně kvalitní LED zdroje s životností 15 tis. hodin (některé „levné“, např. asijské výrobky ze zkušenosti mohou vypovědět službu třeba už po roce používání). Do míst odpočinku lze doporučit teple bílý barevný tón (2700 K či méně).
  • Plánovat nákup velkých spotřebičů dřív, než ten starý doslouží. A zvolit velikost (kapacitu), kterou opravdu běžně využijete. Například u chladniček volba nadměrného objemu znamená citelný nárůst každodenní spotřeby.
  • Koupit spotřebič s nižší provozní spotřebou (podle energetického štítku) se vyplatí, i když je o něco dražší. Náklady se vrátí nižší spotřebou a stopa bude menší!
  • Správná obsluha a čištění spotřebičů (např. od vodního kamene u konvic, praček) umožňuje jejich provoz s optimální (nejnižší) spotřebou.
  • Některé elektrické spotřebiče jsou převážně „módní trend“, který však kvalitu (péče o tělo, domácnost…) nijak nezvyšuje. Např. některé elektrické zubní kartáčky mohou podle některých lékařů stavu chrupu i vážně uškodit...
Nejúspornější však je prostě se občas bez elektřiny obejít. Zvažte, zda je nutné řešit činnosti v domácnosti vždy „elektricky“. Práce vlastní silou může být někdy zpestření nebo i duševní relax. A v případě menšího rozsahu může být i časově srovnatelná s obsluhou a úklidem daného spotřebiče...

1) Nejúčinnější je nulová spotřeba – co zkusit doma i nějakou činnost bez elektřiny?
2) Podívejte se, jak staré máte spotřebiče, u starých porovnejte spotřebu s novými. Moderní elektrické spotřebiče jsou často až několikanásobně účinnější (a tedy úspornější), než výrobky staré 10 a více let. Nejvíce asi ušetří pořízení LED světelného zdroje o stejné svítivosti, jakou má klasická žárovka (LED je úspornější o 80%).

Veřejná doprava - uhlíková matematika

Vlaky jezdí (téměř) všude, a tak jsme na toto téma připravili jednu uhlíkovou úlohu.

OTÁZKA:
Vlak D jede v Praze z bodu A do bodu B a vlak E vyjíždí také z A a jede do B. Čím pojedeš?

(odpověď je dole :)























SPRÁVNÁ ODPOVĚĎ:

Fikaně a ideálně MHD, která má uhlíkovou stopu pouze třetinovou oproti vlaku D a poloviční oproti vlakuE. A když vláčkem? Tak vlakem Elektrickým, který má uhlíkovou stopu o 35 % menší než dieselový vlak D.
Jak lehoučké, že? I když v životě jsou cesty mnohdy složitější než v této matematické úloze, dej veřejné dopravě občas šanci. Uhlíková karma Ti to vrátí :-)

Příklad z "uhlíkové matematiky": vlak D jede v Praze z bodu A do bodu B a vlak E vyjíždí také z A a jede do B. Čím pojedeš?